Maličké sivočierne zvieratko meria zhruba 3 milimetre a môžeme ho nájsť na fasádach domov a panelákov aj u nás. Pavúčik s tak trochu rozprávkovým menom – cedivočka múrová, latinsky Dicynta civica – je však mini iba na pohľad. Kolobeh jeho života totiž priamo súvisí s prítomnosťou plesní na fasádach, a to je veľka téma, ktorá zhusta víri vody bývania čoraz častejšie.

Malé stvorenie, veľké starosti

plesenTento minipavúk sa na Slovensku objavil niekedy na začiatku 80-tych rokov. Pochádza z oblastí okolo Stredozemného mora, kde žije najmä v skalnatých puklinách a štrbinách. Keďže obľubuje slnko, teplo a sucho, tak si v našich končinách vybral fasády budov. Uprednostňuje skôr drsné, popraskané steny, kde nájde dostatok možností zabývať sa a žiť v bezpečí.

Ak by sme si dali tú prácu, ľahko by sme na metri štvorcovom objavili celú kolóniu sietí pavúkov, tvorenú stovkami minisietí. V každej takejto minisieti žije jedna samička a kolóniu cedivôčok prepája jedno dlhé, spoločné vlákno. Na konci apríla sa v bielom kokóne, ležiacom neďaleko samičky, objaví znáška asi 30 vajíčok.

Pavúky si v rámci svojho teritória žijú pokojne a nejavia najmenší záujem sťahovať sa do interiérov našich domov alebo bytov. Vedci tiež potvrdili, že až takmer 90 percent všetkých pavúkov, ktoré žijú na fasádach sú práve miniatúrne cedivočky múrové. Takže, v čom je ich skromný pobyt pre naše domáce steny nevítaný, či presnejšie povedané negatívny?

Robia priestor iným

plesenBohaté a neprehľadné zhluky pavučín majú výnimočný potenciál zachycovať všetok poletujúci prach, nečistoty aj biologické zbytky. Samozrejme, že tento stály procese vedie k vzniku živného prostredia pre najrôznejšie huby, mikroorganizmy a plesne. V týchto bohatých a hustých sieťach si potom nájdu svoje domovy, plné potravy a ochrany pred vonkajšími vplyvmi. Najčastejšie tieto miesta objavíme pod oknami alebo okolo nich, v rohoch, zlomoch a iných zákutiach. Spoľahlivým návestím pri hľadaní je tiež teplé a slnečné miesto.

Plesne a huby sústredené, vďaka pavučinám na jednom mieste, rýchlo devastujú povrch fasády, ktorá získava typické čierno-zelené sfarbenie a nezadržateľne degraduje. V prípade, že sa tento proces účine a rýchlo nezastaví, stane sa fasáda kandidátom na celkovú obnovu, čo stojí veľa peňazí a času. Zdravotné riziká obyvateľov domu a celkové narušovanie obvodového muriva predstavujú ešte vážnejšie dôsledky. Takže sa začneme pýtať – čo s tým?

Pre väčšinu bude prvou voľbou metla a rázna likvidácia pavučín po celej fasáde. Vedci súhlasia. Ide o dobrý nápad, no má jeden háčik. Metlami dosiahneme len v istom okruhu a kolónie medzitým mohli zamoriť veľkú plochu. Otázne je aj verejné osvetlenie. Hmyz aj pavúky, sú svetlom očarené, a tak sa na fasádach a múroch zhromažďujú vo veľkých počtoch. Skrátka – plesne a huby len metlou zo stien nedostaneme. Máme zhruba dve voľby: spoľahnúť sa na zázrak alebo na odborníkov. Myslím, že tí praktickejší zvolia druhú možnosť.

Bez váhania

Na inom mieste sme povedali, že plesne fasáde a domu škodia, postupom času narušujú štruktúru muriva a pre človeka znamenajú nemalé zdravotné riziko. Je tak nad slnko jasnejšie, že pridlhé váhanie sa v tomto prípade nevypláca a treba zasiahnuť cielene a rýchlo.

Ďalšou, nemenej dôležitou informáciou je fakt, že už od samého začiatku bude dobré uvažovať o odbornom riešení likvivdácie plesní a následnej ochrane fasády. Skúšať rôzne amatérske, aj keď priateľmi a známymi doporučované postupy, nesľubuje ani priaznivý výsledok, ani spokojnosť.

Dôvody, prečo sa rozhodnúť pre odborníkov sú nesporné. Jedinečné znalosti, overené postupy a rýchle konanie. Spoločnosťou, ktorá napĺňa všetky tieto predpoklady v plnej miere je A SERVIS LIPKA. Firma už dvadsať rokov dokazuje svoje dobré meno v celej strednej Európe a využitie jej služieb je naozaj dobrým krokom.

Vieme ako na to

plesenV našej firme nie sme zástancami dlhých a zbytočných rečí, a tak radšej povieme, že A SERVIS LIPKA vie, čo na plesne a ochranu fasád platí, poznáme všetky dôležité a nevyhnutné kroky a dokážeme byť úspešní. V prvom rade ale chceme urobiť vždy dobrú robotu, pomôcť klientovi a nechať za sebou výsledok, ktorý mu prinesie spokojnosť na dlhé roky.

Každé čistenie fasády – bez výnimky – začíname pomocou výkonného tlakového čističa a vody. Stenu takto dôkladne zbavíme nečistôt, prachu a plesní. Následne ju nechávame poriadne vysušiť a potom natrieme dezinfekčným náterom Sanatop. Musí účinkovať celých 24 hodín, aby fasádu zbavil všetkých zárodkov húb, plesní a organických nečistôt.

Klient sj však môže zaželať, aby sme ošetrovanú stenu vymaľovali a zjednotili jej povrch. Nie je to problém, len treba počítať s tým, že pôvodná farba, vystavená rokom vonkajších vplyvov, už nemôže ladiť s našou čerstvou výmaľbou, takže konečné rozhodnutie je len na zákazníkovi.

Po tomto kroku začneme s nanášaním LSG, čo je moderný a vysoko účinný protiplesňový náter. LSG alebo priemyselný polymér, má niekoľko vynikajúcich vlastností. V prvom rade nekompromisne zabráni vzdušnej vlhkosti, aby prenikala dovnútra fasády. Na druhej strane nijako neblokuje vlhkosť v stene, aby unikala smerom von. Naviac – LSG ponúka spoľahlivú ochranu proti ďalšiemu napadnutiu fasády mikroorganizmami. Naša firma svojim klientom zaručuje trvalé účinky protiplesňového náteru, a to v trvaní od 4 do 6 rokov.

Spoločnosť A SERVIS LIPKA je v každom okamihu pripravená ponúknuť svoje odborné služby aj vám. Vďaka dlhoročným skúsenostiam, kvalitne vykonanej práci a profesionálnemu prístupu, budú vaše steny a fasády čisté natrvalo, alebo prinajmenšom po dlhé roky. Oslovte nás, veľmi radi vám pomôžeme!